Tisza-tó kör

Régóta terveztük már a bátyámmal a Tisza-tó körbetekerését, amire most végre sikerült sort keríteni. Nyáron a dög melegben semmiképpen sem akartuk, csak ősszel, végül november 9-én sikerült neki helyet szorítani és még éppen tök jó időnk volt. A kocsit a kerékpáros centrumban akartam letenni, de nem volt nyitva, azt gondolták, hogy vége van a szezonnak? Végül valahol a város közepén cseréltük le a 4 kereket kettő-kettőre.

11 óra körül indultunk el, szép napos idő volt, de kellett a bringára a meleg, hosszú öltözet, főleg a kesztyű, mert kb. 6 fok volt. Eleinte nem nagyon találkoztunk bringásokkal, de később, már inkább a kör második felében felélénkült a forgalom. Füredről Poroszló irányába, az új bringaúton indultunk, erre még én sem jártam korábban. Poroszlónál kanyarodtunk rá a gátra, ahol minden becsatlakozó útnál ki volt rakva a tábla, hogy belépés csak vízügyes engedéllyel vagy kerékpárral. Ehhez képest percenként kerülgettük a kocsikat, de kötve hiszem, hogy a vízügyesek vagy a hétvégi pecások böhöm nagy Lexus, BMW meg mittudoménmilyen látványterepjárókkal járnának, valószínűbb, hogy csak paraszt módon rövidítették az útjukat. Menet közben sok vízimadarat láttunk a tóban, a part mentén futó cölöpök vagy bóják, mint őrposztok szolgáltak a különféle madarak számára, akik onnan vizslatták, hogy mi történik a környéken. Élénk volt a daruforgalom is, úgy terveztük, hogy a kör után hazafelé a hortobágyon még megállunk darvakat fotózni, de ez végül elmaradt, mert addigra besötétedett, vasárnap meg tejfelködre ébredtünk és csak a hangjukat hallottuk.

Visszatérve a körhöz, Kiskörénél nem mentünk ki a közútra, hanem a bringaúton, az erőművön mentünk át a Tiszán. A korábbi években néhányszor hazatekertem Martfűre, aminek az útvonala a Tisza-tó déli oldalán vezetett és elsőre itt az erőművön keltem át a folyón, de az még akkor az ősrégi betonlapokkal volt burkolva, a lapok között 5 centis résekkel. Örömmel fogadtam, hogy az egészet telibeaszfaltozták, úgyhogy nem döcögtek a bringák, az én országútim legalábbis, a bátyám teleszkópos montijának az sem kottyant volna meg 😃. A Tiszán átkelve már ismerős szakaszon folytattuk az utunkat visszafelé. A tó partján nagyon sok új építésú vendégházat (konténerházak) láttunk, ezeket lehet bérelni, de volt olyan, amelyiken eladó tábla fityegett. A kész házakon kívül még egy csomó helyen dolgoztak gépekkel a kiépített közműcsonkok mellett. Úgy látszik, hogy előbb-utóbb a Tisza-tó is a Balaton sorsára jut, az egészet le fogják uralni a pénz(éh)es, sznob, politikushaver senkiháziak, az átlagember meg ott sem fog már tudni lemenni a partra sehol 😠.

Még világosban, fél 4 körül értünk vissza a kocsihoz, a körünk 66 kilométer lett, a tiszta kör 64km, amiről egyébként előtte ketten kétféle távot ismertünk és egyik sem a 64km volt 😆.

Útvonal: - klikk ide -


Bringatúrák :: Tisza-tó kör :: Tisza-tó kör

Tovább >>

Bodri Kör teljesítménytúra

Szombaton egy újabb ismeretlen tájegység meghódítására indultam a Szekszárdi-dombságban a Bodri kör elnevezésű teljesítménytúra égisze alatt. Ez még messzebb van tőlem, mint a Vérkör, így újfent Anyunál aludtam, onnan már vállalható a távolság. Reggel jó kis ködben vezettem 2,5 órát mindenféle szutyok utakon meg autópályákon, de a 6 órás rajthoz időben megérkeztem. A túra rajt/célhelye a névadó pincészet épületében, pontosabban annak éttermében volt, egy puccos (bocs, nincs rá jobb szavam) kastélyszerű épületet kell elképzelni, na nekem nem jönnek be az ilyenek.

A túrát 3. alkalommal rendezték, így voltak gyermekbetegségei, vagy csak nekem volt szokatlan néhány dolog. A túra előtt feltetepíttették az indulókkal a HikeRoad alkalmazást (valamiféle GeoGo klón), hogy majd azzal kell az időt mérni, de ez nem volt kötelező, na meg nincs is mindenkinek telefonja és/vagy internetelérése, az időeredményt csak a webes közzétételre használták. Reggel az itiner felvételekor nem kaptam rajt pecsétet, az időt sem írták fel, azt mondták, indulhatok, oké - mondom, kint egy fickó adott instrukciókat, hogy hogy kell az alkalmazásban elindítani a túrát, de ő sem írta fel, hogy mikor rajtoltam, szóval elindultam egy szűz itinerrel a kezemben - amire még csak a nevemet sem írták fel - meg egy karszalaggal a csuklómon.

A túra szintrajza úgy nézett ki, mint egy fűrész éle, 11 "fűrészfog" volt rajta, dombság lévén nem voltak őrült hosszú emelkedők, egyhuzamra max 100-150 méter szintet kellett megmászni. Azért kissé izzasztóbbak voltak ezek az emelkedők, mint a Heves-Borsodi dombságban, de utána mindig tudtam szusszanni. Újabb furcsaság volt számora, hogy szinte az összes ellenőrzőpont nem csúcsokon, hanem az alacsonyabb részeken, meg jellemzően településeken volt. Szúróbélyegzős pontok mellett Szálkán - amit a 8-as alakú útvonal metszésében kétszer is érintettünk -, illetve Bátaapátiban volt frissítőpont.

Reggel ködös, hideg idő volt, fáztak a kezeim, nem dolgoztak, csak lógatták magukat, mert a túra előtti napon (ünnepnap) vettem észre, hogy a túrabotok nincsenek a kocsiban, kiderült, hogy az előző hétvégén sikeresen Egercsehiben hagytam a célban... remek, a botok egyébként megvannak, majd egyszercsak eljutnak hozzám. Szóval a hőmérséklet napkelte után azért emelkedni kezdett, a köd is feoloszlott, a pulcsitól is megszabadultam. Az egyes "csúcsok" vagy dombtetők nem sok látnivalóval szolgáltak, a második ellenőrzőpont a grábóci Mária-kilátónál volt, de az elég szar állapotban volt, nem is lehetett felmenni, így kilátás nuku. Bátaapáti előtt volt az Apponyi-kilátó, ami konkrétan a túraösvényen volt, onnan tudtam egy kicsit nézelődni.

A túra egyébként szép, hangulatos, nyugis falvakon vitt keresztül, egy helyen volt csak veszélyes az út, Palatinca (mindig palacsintának olvasom :D) előtt volt egy vasúti híd, az alatt vitt át a jelzés a főút mentén, de olyan iszonyú szűk volt, ráadásul kanyarban, hogy amikor kocsi jött, hozzá kellett simulni a falhoz, hogy ne üssön el, szóval bekaphatja, aki ide rajzolta azt a S+ jelzést... 🤬

Végig jól haladtam még így bot nélkül is, még sötétedés előtt beértem 9:52-es idővel, 5km/h-ás átlaggal 😊 Aztán jött a többi furcsaság... a célban el sem kérték az itinert, név bemondásra kitöltötték az emléklapot és átadták a hűtőmágnest (kitűző helyett ez volt) is, gyakorlatilag senkit sem érdekelt, hogy időn belül beértem-e és egyáltalán érintettem-e minden ellenőrzőpontot. De a pontot azzal tették fel az i-re, hogy a nevezéskor kért gulyásleves elfogyott, mire beértem... 😡 egy ilyen puccos helyen (akkor is így hívom), ráadásul utánam még jöttek egy csomóan. Csak vega kaja maradt, azt köszönöm nem kértem, meg valami húsos spagettit készítettek, de fél órát kellett volna rá várni, úgyhogy nem vártam meg, egyébként is jobban esett volna a leves. Na, erről ennyit. Azért visszajövök jövőre is, meglátjuk, mennyit fejlődnek.

Útvonal: - klikk ide -


Teljesítménytúrák :: Bodri Kör teljesítménytúra :: Bodri Kör teljesítménytúra

Tovább >>

Kovács Beáta emléktúra

Szombaton második alkalommal vettem részt a Kovács Beáta emléktúra Heves-Borsodi dombság és a Bükk határán cikázó 45 kilométeres távján. A 45 kilométert most megtoldották vagy hárommal, mert az Egercsehi faluban levő művelődési ház más rendezvény miatt foglalt volt, ezért a bányatelepen levő nyugdíjasklubban volt a rajt/célhely.

A tavalyi, kissé lucskos terephez képest most száraz volt minden, cserébe reggel sejtelmes köd ült a völgyekbe, ami a dombság mélyedéseiben kimondottan jól mutatott. Nem tudom, hogy hivatalosan hol húzódik a Heves-Borsodi dombság és a Bükk határa, de a Szarvaskő-Mónosbél vonalon fekvő akárhányas út jó tippnek tűnik, a hullámvasutas első 20 kilométer után Szarvaskőn volt frissítőpont, amit egy kis kitérővel értem el, mert felmentem a Szarvaskői kilátóba, amit egyébként nem érint az útvonal. Frissítés után a hullámzás intenzív hosszú emelkedőbe váltott már a bükki oldalon egyenesen a Homonna-tisztásig, ahonnan egy kört kellett tenni a Kálmán-hegyi út felé, majd a tisztást újra érintve vissza Mónosbél irányába vitt az itiner. Újabb frissítés után újra a dombok között vitt az utam, a kocsiban hagyott napszemüvegre nem volt szükség, mert egész nap felhők takarták központi csillagunkat.

A Magas-hegyi utolsó ellenőrzőpont kicsit szeles volt, de egyáltalán nem volt hideg, amikor a célba beérve benyitottam a klubba, majdnem felbekólintott a meleg, úgy befűtöttek, pedig pólóban voltam. A célban az előnevezők jutalma egy házi rétes volt, én almást választottam, nagyon finom volt 😊. Egész nap jó ütemben haladtam, 4.8km/h-ás átlagom lett a kb. 48 kilométeren.

Útvonal: - klikk ide -


Teljesítménytúrák :: Kovács Beáta emléktúra :: Kovács Beáta emléktúra

Tovább >>